Děti na svatbě – ano! … Nebo ne?

Stále častěji se setkávám s tím, že snoubenci zvažují, zda děti svých hostů na svatbu pozvat, či nikoliv. Pokud snoubenci sami dítě či děti mají, je to vyřešené a je samozřejmé, že děti zvané jsou. Co ale, pokud děti ještě nemají a nechtějí je na svatbě?

Jaké jsou většinou důvody, proč snoubenci nechtějí pozvat děti na svatbu?

  • Svatba je společenská událost, kde se rodina a přátelé sejdou, aby oslavili nevěstu a ženicha, pobavili se, popili a pořádně si zatancovali. Když hosté přivedou děti, často jejich zábava končí okolo 8. hodiny s tím, že jdou děti uspávat a už se většinou nevrátí.
  • Chtějí prožít svatební obřad v tichosti a pohodě a chtějí, aby ho vnímali a prožili všichni hosté.
  • Pokud snoubenci zvažují prostor (restauraci) vhodný pro 70 hostů a jejich hosté mají okolo 10 dětí, někdy i více, není možné se sem i s dětmi vejít tak, aby mohli pozvat rodinu i přátele.

Každý klient a každá svatba je jiná, někdo děti miluje a bere je součástí bytí a svatbu si bez nich nedovede představit. Někdo děti má rád, ale na svatbě chce mít jen dospělé. Děti mohou být na svatbách úžasně roztomilé a mohou svatbu udělat krásnou a nezapomenutelnou. Někdy to ale může být naopak. Co člověk, to názor, pokusím se tedy popsat rozdíl obou situací.

Druzicka_druzba

POKUD RODIČE DĚTI NA SVATBU VEZMOU (berme děti od 1 roku do 10 let)

Obřad děti nebaví, nejraději by si s něčím hrály, něco podnikaly, nebo alespoň povídaly. Pokud jsou malé, tak se musí hračkou nebo nějak jinak zabavit, někdy začnou brečet. Ve většině případů musí jeden z rodičů z obřadu odejít a ani jeden vlastně obřad jako takový, nevnímá. Po obřadu, když probíhá koktejl, si hrají s ostatními dětmi a pobíhají okolo, kdy rodiče neustále sledují, jestli nespadnou do bazénu, či do řeky, nebo se jim nestane něco jiného. Na hostině většinou neposedí, dají do pusy několik soust a už zase odbíhají pryč. Odpoledne až do večera se jim většinou někdo z rodičů musí věnovat, hlídat jestli dost pily, jedly a okolo 8.-9. hodiny večer jeden z nich, nebo někdy oba, odjíždí domů uspávat a často už se nevrátí. Na druhou stranu jsou rádi, že jsou jejich děti s nimi, sdílejí tuto událost a jsou na fotkách. Bohužel děti to v naprosté většině případů nevnímají a  svatba jako taková je nezajímá.

Zažila jsem mnoho svateb, kde byly děti brány za samozřejmost a rozhodně se s nimi počítalo, naopak někdy jsou svatby vyloženě o dětech. Takové svatby mají také něco do sebe! Potom je dobré vymyslet nějaký program, ideálně dětský koutek s paní na hlídání, která se dětem může věnovat, a rodiče si mohou odpočinout. Také není od věci připravit separátní dětský stůl, kde se servíruje dětské jídlo a následně plastelína, omalovánky a další dětské vychytávky.

MŮJ TIP č. 1: pokud je u stolu dětská židlička, nebo kočárek místo židle, počítejte s tím, že potřebují své vlastní místo u stolu, kde nebude prostřeno, aby pro ně rodiče měli místo.

MŮJ TIP č. 2: zeptejte se, zda výběr dětského jídla konkrétním dětem vyhovuje, zda požadují dětskou židličku, či normální židli, zda miminko bude chtít zajistit nějakou výživu, nebo si přinesou vlastní a podobně.

MŮJ TIP č. 3: zajistěte polštáře a deky na spaní v nějaké boční místnosti, aby se sem děti mohly uložit a rodiče mohli zůstat déle. Také zařiďte místnost, kde mohou dámy kojit, pokud by chtěly mít soukromí.

13x19_A___6475

POKUD RODIČE DĚTI NA SVATBU NEVEZMOU (berme děti od 1 roku do 10 let)

Pokud si rodiče seženou hlídání a mohou třeba v místě svatby přespat, mohou to využít k utužení vlastního vztahu, kdy si konečně mohou popít, zatancovat a mít pěknou noc se společnou snídaní s ostatními hosty. Je na nich vidět, jak nejsou ničím a nikým rozrušováni, mohou se s ostatními normálně bavit a svatbu si užít. Nevýhoda je ta, že jim děti mohou chybět a nepozvání dětí mohou brát jako neakceptování jejich rodiny a jejich dětí. Pokud jde o nejbližší rodinu, je to brané samozřejmě více negativně, než pokud jde pouze o přátele.

Také jsem zažila svatby, kdy si snoubenci děti na svatbě nepřáli, ačkoliv většina jejich známých děti měla. Potom je nutné toto přání komunikovat s hosty předem, sdělit jim to osobně, nebo je o to požádat v informacích, které se hostům posílají před svatbou. Měli by přání snoubenců pochopit a pokusit se tomuto přání dostát. Z mé zkušenosti se tomu někdo na začátku může bránit, ale po akci uzná, že to vlastně byl výborný nápad a moc si to užili.

MŮJ TIP č. 1: dejte svým hostům kontakt na Vaši svatební koordinátorku, aby případné dotazy ohledně dětí zodpovídala hostům napřímo.

MŮJ TIP č. 2: mým klientům často vadí přítomnost dětí na obřadu a potom nikoliv. Můžete tedy hosty požádat pouze o výjimku na obřad. Pokud je svatební místo v dobré dostupnosti od jejich rodin, nebo potenciální paní na hlídání, možná by to mohli zajistit.

Pokud si děti na svatbě přejete, nebo Vám nevadí, tak se jen zkuste postarat o to, aby se děti na svatbě nenudily, měly neustále aktivitu, a tím měli rodiče na chvíli klid a prostor se také bavit. Pokud si děti na svatbě nepřejete, nebojte se to říct Vašim hostům a sami uvidíte reakci. Ano, je to citlivé téma, ale je to především Vaše svatba a je důležité, aby byla podle Vašich přání.

Ať s dětmi, nebo bez, přeji Vám, aby Vaše svatba byla nezapomenutelná…

A co se týče dětí, zde je jeden můj TIP na závěr: Pokud zvažujete malé družičky či malé družby, ideální je věk od 3 roků výš. Pokud jsou mladší, úspěšnost průchodu jich samotných uličkou bez dopomoci a bez breku je téměř nulová 🙂

logo