Co můžete čekat od spolupráce se mnou?

Práce svatební koordinátorky je podle mě úplně nejúžasnější práce na světě, ale jak jsem zjistila, nemůže ji dělat každý. Mám několik známých, kteří organizují eventy pro velké konference a kongresy. Několikrát mi říkali, že organizace svateb je pro ně noční můrou. Pro většinu organizátorů je tato práce otrava, nechtějí řešit detaily, pořád něco měnit, přizpůsobovat se, dělat mravenčí práci. Jen málokdo tento typ práce rozdýchá a má dostatečnou trpělivost.

Nejvíce mě pobaví, když mi okolí říká, že mám tak krásnou práci, že jsem pořád na svatbách. Často je to vysněná práce mladých holek, které si tuto práci často představují úplně jinak. Prý to je super, být jako Jennifer Lopez z filmu “Svatby podle Mary”.

Asi 90 % mé práce je komunikace přes e-mail a telefon, vytváření tabulek, seznamů, plánků, dohadování o cenách s dodavateli, hotely, restauracemi, chození po schůzkách a vyjednávání podmínek místo klientů a mnoho dalšího. Jsem přítomná všem schůzkám, jako výběr svatebních míst, schůzka ohledně květin, dortu, svatebních šatů, ochutnávky jídla a další. Koordinace svatebního dne je potom jen třešnička na dortu, kdy vidím, jak to do sebe vše krásně zapadá, jak jsou mí klienti šťastní a hosté jsou nadšení. To je to největší zadostiučinění mé mnohaměsíční práce.

Jsem ta, kdo má kompletní přehled o všech detailech svatby. Já jsem ta, která se postará o umístění jmenovek a všech dekorací, rozmístění stolů, koberce, instalaci sweet baru. Postará se o to, aby se veškeré přípravy i dekorace stihly nafotit na památku. Zařídí, aby oddávající dostal všechny doklady a dokumenty před obřadem bez Vaší přítomnosti. Postará se o hladký průběh obřadu a zbytku dne, aby se hosté cítili příjemně a ani nepocítili, že je svatba organizovaná.

foto-o-me

Celkově je moje práce velice časově náročná. Poplatek za mé služby často není dostatečně vysoký na to, kolik úsilí a času tomu věnuji. To jasně ukazuje, že dělám svojí práci s láskou. Moji práci bych nevyměnila ani na minutu. Domlouvání detailů, stres, náhlé změny, neustálá komunikace s klienty, hosty, dodavateli mě prostě baví.

Tuto práci dělám již 7 let a věřím, že ji budu dělat ještě velice velice dlouho!

foto-o-me-2

Jak jste si mohli přečíst v mém článku „Proč si najmout svatební agenturu“ ČTĚTE ZDE  v České republice a zejména v Praze svatebních agentur není málo a často je velice náročné se v nich vyznat a poznat, jaká z nich je vlastně kvalitní a fungující.

Jeden klient se mě nedávno ptal, co můžu nabídnout oproti jiným agenturám. Pokusím se odpovědět:

ROZDÍL MEZI MNOU A SVATEBNÍMI AGENTURAMI

Pouze 1 svatba za delší období … slibovat individuální přístup a opravdu s klientem individuálně jednat v průběhu celých příprav, jsou dvě odlišné věci. Organizuji vždy pouze 1 svatbu za určité období a mým cílem je, aby má firma neskončila jako „továrna na svatby“.  Mým cílem je postarat se o to, abych se všem svatbám věnovala naplno a byla kdykoli k dispozici.

Ve svatební den jsem k dispozici od začátku až do konce… nikdy neurčuji přesný počet hodin, jaký na svatbě budu. Vždy jsem k dispozici tak dlouho, jak je to potřeba, aby o vše a všechny bylo postaráno. Téměř na každé svatbě zůstávám až do noci, abych ohlídala i finální vyúčtování a další detaily, o které by se dle mého mí klienti neměli starat ve svůj svatební den.

Víte, s kým budete spolupracovat… můžete si být jisti, že na Vaší svatbě budu pracovat já a budete komunikovat pouze s jedním člověkem, který bude mít na starosti vše a víte přesně, co od něj čekat. V jiných agenturách se stává, že s majitelkou jednáte jen na začátku, a poté v průběhu příprav s Vámi jednají další zaměstnankyně a můžete ztratit orientaci, kdo co vlastně dělá a v jaké fázi vlastně přípravy jsou.

Platíte za mé služby, jinak platíte stejně, jako kdybyste si svatbu organizovali sami… je to častá otázka nevěst, které nemají se svatební agenturou zkušenosti a trochu se bojí jejích služeb využít. Myslím, že je velice těžké na začátku poznat, jestli je agentura čestná. Často se musí nevěsty spolehnout na svůj úsudek. Se mnou máte jistotu, že zaplatíte za mé služby (podobně jako zaplatíte za fotografa, nebo květinářku) a máte v ceně veškeré služby spojené s přípravou svatby a koordinací. Ceny za další služby jako dodavatele, svatební místo a další, jsou úplně stejné, jako byste si svatbu zařizovali sami. Naopak – někdy jsem schopna vyjednat podmínky výhodnější.

Více možností prověřených dodavatelů … většina svatebních agentur spolupracuje s omezeným množstvím prověřených dodavatelů. Já jsem zastáncem více možností prověřených dodavatelů, abych klientům mohla nabídnout rozsáhlejší portfolio, v návaznosti na jejich finanční možnosti. Standartně svým klientům posílám na výběr 3-5 možností od každého dodavatele s mými doporučeními, kdo by pro ně byl vhodný a proč.

Design … v poslední době se hodně rozrostl trend designových propracovaných svateb. Bohužel některé agentury to berou velice vážně a za každou cenu se snaží klientům vnuknout myšlenku tématické svatby, nutnosti mít “sweet bar”, propracované tiskoviny do detailu, drahé kameramany apod.. Já jsem zastáncem toho, že není nutné do toho všeho klienty nutit. Já mám tyto designové svatby velice ráda. V minulosti jsem dělala mnoho designových a propracovaných svateb, ale pokud mí klienti tyto věci jednoduše nechtějí, nutit je do toho rozhodně nebudu. Já jsem tu proto, abych klientům dávala tipy a doporučení plynoucí z mých mnohaletých zkušeností, ale nedělám svatby proto, abych si vytvářela krásné portfolio na svých webech. Dělám je proto, aby mí klienti měli přesně takovou svatbu, která k jejich osobnosti prostě sedí. Proto i vy nevěsty – nenechte se do ničeho tlačit. Je to hlavně Vaše svatba!

Návrh úspor … vzhledem k mým zkušenostem ve svatebním oboru a známostem mezi dodavateli jsem schopná Vám navrhnout možnosti, jak nesnížit kvalitu svatby, ale najít alternativy, které mohou dopomoci ke snížení rozpočtu. Příklad – pokud očekáváte 60 hostů, bohatě stačí objednat raut pro 50! Pokud netrváte na servírovaném menu, proč rovnou nezačít rautem? Může se tím ušetřit velký objem financí a takových možností je opravdu mnoho.

Schopnost koordinace ve více jazycích a hlavně – moderace svatebního dne… Pokud je Vaše svatba multi-kulturální, je možné se domluvit na koordinaci v anglickém, francouzském jazyce, nebo kombinaci. Výhodou oproti jiným svatebním agenturám je to, že já svatbu reálně moderuji a komunikuji s hosty. Na začátku je vždy za vás přivítám, řeknu jim několik organizačních záležitostí a v průběhu dne s nimi komunikuji – vysvětluji symboliku jednotlivých tradic, moderuji svatební hry pokud jsou, mohu překládat proslovy a mnoho dalšího. Vždy to dělám tak, abych svatbu nenarušovala a hosté dostali příjemným způsobem jen ty nejpotřebnější informace. Nejsem tedy pouze ta, která vše zkontroluje, s hosty moc nekomunikuje a když to klapne, tak jde domů. Jsem ta, která tam je od začátku, až do úplného konce a za vše zodpovídám.

Flexibilita... Jsem ochotna se sejít v podstatě kdykoli. U mě, u Vás v kanceláři, u Vás doma, ve Vaší oblíbené kavárně, přes den či ve večerních hodinách. Snažím se vždy přizpůsobit Vám, Vašemu časovému rytmu i prioritám. Je pouze na Vás, kolik času a energie chcete věnovat přípravám. Jsem zvyklá na různé typy nevěst – vytížené podnikatelky, vytížené podnikatelky co se chtějí maximálně angažovat, maminky na mateřské dovolené a další. Každá nevěsta (či ženich) mají jinou představu o komunikaci a já se vždy maximálně přizpůsobím.

Team schopných koordinátorů – svatbu téměř nikdy nekoordinuji sama. Mám okolo sebe team zkušených koordinátorů, kteří mají s organizací svateb a eventů bohaté zkušenosti a mohu se na ně spolehnout. Standardní svatbu většinou koordinuji ve 2 lidech.

Toť základní shrnutí mojí práce. Jak říká moje oblíbené motto “Do what you LOVE!”

Krásný den!

logo

Comments (1)

  1. Proč si najmout svatební agenturu? Pokud ano – jakou? – Lucie Holá